23 Ιουλίου 2013

Θρίαμβος για τον Έλληνα κολυμβητή Σπύρο Γιαννιώτη

Ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής, ο Σπύρος Γιαννιώτης θριάμβευσε στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βαρκελώνης κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Διατήρησε έτσι τον τίτλο που είχε κατακτήσει δύο χρόνια πριν στη Σανγκάη.

Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού είχε να συναγωνιστεί μεταξύ άλλων τους Ουσάμα Μελλούλι και Τόμας Λουρτζ, τα κατάφερε όμως πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση με χρόνο 1:49:11.8, παρότι δεν τα πήγε καλά στα πρώτα χιλιόμετρα. Το φινάλε ήταν «χρυσάφι». Αυτό ήταν το 4ο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα για τον πρωταθλητή μας που γίνεται ο γηραιότερος παγκόσμιος πρωταθλητής στην ανοιχτή θάλασσα.

Ο Λουρτζ ακολούθησε στη δεύτερη θέση με χρόνο 1:49:14.5, ενώ ο Μελλούλι, χρυσός πριν από λίγες μέρες στα 5χλμ κατέλαβε την τρίτη θέση με 1:49:19.2.

Στη δεύτερη ελληνική συμμετοχή στο αγώνισμα, ο Αντώνης Φωκαΐδης κατετάγη 30ός με χρόνο 1:50:20.7