24 Ιουλίου 2017

Στην κορυφή της Ευρώπης στο μπασκετ οι Νέοι, νίκησαν 65-56 το Ισραήλ

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα της Εθνικής Νέων Ανδρών επικράτησε με 65-57 του Ισραήλ στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπάσκετ, που φιλοξενήθηκε χθες το βράδυ στην Κρήτη, και «αναρριχήθηκε» στο πρώτο σκαλί του βάθρου, για τρίτη φορά στην Ιστορία του και πρώτη μετά από οκτώ χρόνια (χρυσά το 2009 στη Ρόδο και το 2002 στη Λιθουανία).

Με νταμπλ σε πόντους (10) και ριμπάουντ (10) στον τελικό, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος αναδείχθηκε MVP του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ενώ ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 15 πόντους, Αντώνης Κόνιαρης, κέρδισε μία θέση στην κορυφαία πεντάδα της διοργάνωσης.

Με την Εθνική να ψάχνει... απεγνωσμένα της επιθετική της «ταυτότητα» (0/6τρ., 3/16 σουτ εντός πεδιάς στο α' δεκ.), το Ισραήλ κυριάρχησε στο παρκέ από το πρώτο τζάμπολ και στο 7΄ βρέθηκε στο +12 (2-14). Σύντομα όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αφυπνίστηκε και με ένα «ξέσπασμα» διαμόρφωσε το σκόρ σε 9-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μία αφύπνιση που μεταφράστηκε σε ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο (με 5/9τρ.) και σκορ 26-23. Η Εθνική μπήκε εντυπωσιακά στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 13-4 «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +12 (39-27 στο 25΄), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 48-41. Με ανεβασμένη την ψυχολογία και σιγουριά σε άμυνα και επίθεση, η «γαλανόλευκη» δεν αγχώθηκε μέχρι το τελικό 65-56.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 26-23, 48-41, 65-56

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 12 (2), Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 15 (5 τρίπ., 6 ριμπ.), Φλιώνης 2, Καρράς 6, Σκουλίδας, Δίπλαρος 8 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 9, Χαραλαμπόπουλος 10 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μουράτος 3, Τάταρης.

ΙΣΡΑΗΛ (Κάτας): Άρτζι 7 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μπένι, Ρούινα, Μόσκοβιτς, Μπλατ 10 (7 ασ., 6 λαθ.), Χούμπερ 4, Ραμπίνοβιτς, Σαπίρ, Ναβόν 7 (1), Κόπερμπεργκ 5 (7 ριμπ.), Νάτσια, Ζούσμαν 23 (5 τρίπ., 7 ριμπ.).

MVP ο Χαραλαμπόπουλος, στην κορυφαία πεντάδα μαζί με τον Κόνιαρη.

«Χάλκινη» η Γαλλία, 72-58 την Ισπανία. Η Γαλλία νίκησε με 72-58 την Ισπανία στο «μικρό τελικό» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών, στην Κρήτη, και κατέκτησε την τρίτη θέση. Οι Γάλλοι, με πρωταγωνιστή τον Νουά, ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο από τους Ισπανούς.

Πηγή: Στοιχεία από sports.in.gr