7 Αυγούστου 2012

Ασημένιο μετάλλιο για την Κύπρο ο Κοντίδης στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου

Ο Παύλος Κοντίδης χάρισε στην Κύπρο το πρώτο της μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
Είναι το ασημένιο μετάλλιο, που κατέκτησε ο Κοντίδης στην κατηγορία Laser ανδρών της ιστιοπλοϊας στο Λονδίνο.

Ο νεαρός 22 ετών αθλητής Παύλος Κοντίδης, έγραψε το όνομά του στην Ιστορία του κυπριακού αθλητισμού, χάρη στη 2η θέση που κατέλαβε στη γενική κατάταξη, με 59 βαθμούς ποινής, μετά την ολοκλήρωση της κούρσας μεταλλίων.

Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχτηκε ο Αυστραλός Τομ Σλίνγκσμπι με 43 βαθμούς ποινής, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σουηδός Ράσμους Μίργκρεν με 72 βαθμούς ποινής.

"Είναι η πιο όμορφη μέρα της ζωής μου. Ήταν ένα παιδικό όνειρο. Πάντα πίστευα στο μετάλλιο, αν δεν το πιστέψεις δεν μπορείς να κερδίσεις μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Και τις δυνατότητες να έχεις, αν εσύ δεν πιστεύεις, τότε δεν μπορείς",
δήλωσε μεταξύ άλλων ο Κύπριος ιστιοπλόος.