17 Αυγούστου 2014

"Ασημένιος" ο Τσάτουμας με άλμα στα 8.15μ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης

Το ασημένιο μετάλλιο στο μήκος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ζυρίχης κατέκτησε ο Λούης Τσάτουμας με άλμα στα 8,15μ (στην πρώτη προσπάθειά του στον τελικό).

Ο 32χρονος έλληνας πρωταθλητής του Μεσσηνιακού πανηγυρίζει το πρώτο μετάλλιό του σε μεγάλη διοργάνωση του ανοιχτού στίβου, κάτι που έψαχνε για πολλά χρόνια αλλά χωρίς επιτυχία. Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μετά το επίσης ασημένιο της Κατερίνας Στεφανίδη.

Νικητής στο μήκος ανδρών ήταν ο Βρετανός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Γκρεγκ Ράδερφορντ με άλμα στα 8.29μ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Καφετιέν Γκομί με 8.14μ.

Η 2η προσπάθεια του Έλληνα πρωταθλητή ήταν στα 7.82, η 3η άκυρη, η 4η στα 7.83, η 5η στα 7.86 και η 6η στα 7.72.

«Ηθελα να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό στο πρώτο άλμα και να κυνηγήσω την καλύτερη δυνατή επίδοση. Πονούσα στον αστράγαλο και αυτό είχε ως συνέπεια να ανταποκριθώ τεχνικά μόνο στο πρώτο άλμα, οπότε η κατάκτηση αυτού του μεταλλίου είναι μεγάλη επιτυχία για μένα...» δήλωσε μεταξύ άλλων ο αθλητής.