22 Σεπτεμβρίου 2019

Όταν ο Λεβαντόφσκι έβαζε 5 γκολ σε 9 λεπτά!

Μπήκε σαν αλλαγή στο ματς Μπάγερν-Βόλφσμπουργκ και πέτυχε 5 γκολ σε 9 λεπτά!

Πριν από τέσσερα χρόνια, στις 22 Σεπτεμβρίου 2015, μια μέρα σαν σήμερα, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έβαζε την... ποδοσφαιρική του σφραγίδα στην Bundesliga, δημιουργώντας ανεπανάληπτα ρεκόρ.

Ο Πολωνός επιθετικός, στον αγώνα Μπάγερν-Βόλφσμπουργκ στην "Αllianz Αrena", μπήκε ως αλλαγή στο ματς στο 46ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα βρήκε για πρώτη φορά... δίχτυα! Ένα λεπτό αργότερα, κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα, ενώ φτάνει στο χατ-τρικ μόλις στο 55ο λεπτό. Λένε όμως ότι... τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, ο Λεβαντόφσκι σκόραρε άλλες δύο φορές στο ματς στο 57` και το 60`!..

Δείτε όλα τα γκολ του αγώνα στο βίντεο "22.09.2015 Lewandowski 's 5 goals in 9 minutes":

Έγραφε τότε η sport24.gr
«Ιστορία έγραψε ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο Μόναχο το βράδυ της Τρίτης, καθώς πέτυχε 5 γκολ σε λιγότερο από 9 λεπτά και οδήγησε την Μπάγερν στη νίκη με 5-1 επί της Βόλφσμπουργκ.
Ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 46' και βέβαια έγινε ο πρώτος στην ιστορία της Bundesliga που έρχεται από τον πάγκο και πετυχαίνει πέντε γκολ.
Το πρώτο γκολ το πέτυχε στο 50:39, το δεύτερο στο 51:40, το τρίτο στο 54:01, το τέταρτο στο 56:21 και το πέμπτο και ομορφότερο στο 59:38.
Δηλαδή πέτυχε δύο γκολ σε ένα λεπτό και 1 δευτερόλεπτο, πέτυχε χατ-τρικ σε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα, πέτυχε καρέ τερμάτων σε 5 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα, ενώ πέτυχε πέντε γκολ σε 8 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα.
Κανείς δεν έχει πετύχει ποτέ 5 γκολ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα στα μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης