11 Οκτωβρίου 2013

Suns-Blazers 104-98 σε ένα συναισθηματικό παιχνίδι

Ήταν ένα απρόσμενα συναισθηματικό παιχνίδι, στιγματισμένο από τεχνικά φάουλ, την αποβολή του Thomas Robinson (Blazers) και τη μονομαχία μεταξύ του Markieff Morris και του LaMarcus Aldridge.

Οι Suns διεύρυναν σημαντικά τη διαφορά στην αρχή κάθε ημιχρόνου (1η περίοδος: 28-20, 3η περίοδος: 27-16), έτσι ώστε οι Blazers να μην προλάβουν - παρά τη μεγάλη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά - να ανατρέψουν το σκηνικό.

Ως αναμενόμενο ήταν ο Goran Dragic (19 Πόντοι, 7/9 Σουτ, 5 Ασίστ) και ο Damian Lillard (19 Πόντου, 4 Ασίστ) οι ηγέτες της ομάδας τους. Από πλευράς Phoenix συνεισέφεραν σημαντικά και ο Marcus Morris (15 Πόντοι, 7 Rebounds, 2 Assists) και -έκπληξη- ο Channing Frye (14 Πόντοι, 5/6 Σουτ).

Ο Eric Bledsoe ήταν καταπληκτικός στο ρόλο του οργανωτή και οι επιλογές του ήταν πάντα σωστές, ωστόσο δεν έμπαινε η μπάλα στο καλάθι (9-0 Ασίστ-Λάθη, 4 κλεψίματα, 3/11 σουτ). Ο Shannon Brown (9 Πόντοι) και ο Miles Plumlee (9 Πόντοι, 2 Blocks) είχαν ξανά την ευκαιρία -καθένας με 20 λεπτά συμμετοχής- να αποδείξουν τις ικανότητές τους και ήταν ικανοποιητικοί.

Οι δύο rookies, Alex Len καιArchie Goodwin, ήταν απεναντίας σχεδόν απόντες και κατόρθωσαν συνολικά 6 πόντους και 2 Rebounds.

yle="text-align: center;">