23 Ιουνίου 2016

Οι 16 καλύτεροι του Euro 2016

Με τους αγώνες της α΄ φάσης του EURO της Γαλλίας που ολκηρώθηκαν χθες, αναδείχθκαν οι 16 καλύτερες και πιο τυχερές ομάδες που συμπληρώνουν το παζλ των οκτώ νοκ άουτ ζευγαριών, τα οποία παίρνουν θέση στη σαββατιάτικη εκκίνηση της β΄ φάσης.

Ο πιο εντυπωσιακός ίσως αγώνας της α΄ φάσης του EURO να ήταν ο χθεσινός στη Λυών, μεταξύ Ουγγαρίας και Πορτογαλίας που αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 για τον 6ο όμιλο. Ένας αγώνας αποθέωσης του ποδοσφαίρου με γκολ, ανατροπές και ρεκόρ. Ο Ζόλταν Γκέρα, στα 37 του χρόνια, άνοιξε το σκορ στο 19' για τους Ούγγρους και πέρασε στην ιστορία των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, ως ο γηραιότερος σκόρερ όλων των εποχών σε Euro. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος απάντησε στο 42ο λεπτό με γκολ του Νάνι μετά από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Το δεύτερο ημίχρονο έφερε τέσσερα γκολ στα 17 πρώτα λεπτά, όταν δύο ακόμη φορές ανέκτησαν το προβάδισμα οι Ούγγροι με ισάριθμες κόντρες σε σουτ του Μπάλας Τζούντζα, δύο φορές απάντησαν οι Πορτογάλοι με εκπληκτικό τακουνάκι και κεφαλιά του Ρονάλντο, που έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σκοράρει σε τέσσερις σερί διοργανώσεις. Το τελικό αποτέλεσμα, 3-3, έδωσε την πρόκριση και στις δύο ομάδες.

Όλα τα αποτελέσματα της α΄ φάσης του του EURO 2016 και το πρόγραμμα των αγώνων των επόμενων φάσεων, μέχρι τον τελίκό, στη συνέχεια: